Rijetke su djelatnosti koje suvremena informatička tehnologija ne
unapređuje iz dana u dan. Tako se SCADA/HMI aplikacije ne koriste
samo u automatizaciji proizvodnih procesa u tvornicama, kao najočiglednijim
primjenama industrijske automatike, nego i u npr. regulaciji prometa,
prikupljanju meteoroloških podataka, razvrstavanju robe u skladištima
itd.
U nastavku možete pročitati kratke opise nekih karakterističnih
primjena industrijske automatike.
Elektrodistribucija
Računalna kontrola srednjenaponske električne mreže omogućava distributeru postizanje pouzdanije opskrbe električnom energijom, istovremeno smanjujući operativne troškove kao i troškove održavanja sustava.
U nekom slučajevima telemetrijski sustav uključuje analizator izmjenične struje kako bi se dodatno unaprijedila kvaliteta usluge. Tada se mjerenja obavljaju direktnim spajanjem na raznovrsne srednjenaponske senzore. Temeljem ovih mjerenja
PLC izračunava ključne parametre kao što su napon, struja, ravnoteža opterećenja, potrošnja energije, harmonička izobličenja i faktor snage.
Vodoopskrba i odvodnja
Ciljevi koji se postavljaju pred sve koji se bave vodom, bez obzira radi li se o vodoopskrbi ili odvodnji, obično su isti - smanjivanje troškova održavanja, brzo otkrivanje kvarova na opremi, smanjivanje cijene utrošene energije, smanjivanje investicija nastalih rastom sustava i smanjivanje gubitaka.
Automatika nudi ostvarenje svih navedenih ciljeva. PLC uređaji motre protok vode kroz cjevovode ostvarujući bolju regulaciju tlaka, umanjujuje nepotrebnu potrošnju i pomažu smanjenju gubitaka vode i energije.
Razina vode u rezervoarima se također motri pa se crpkama upravlja na najefikasniji i najracionalniji način.
Sustav prikupljaja podatke u stvarnom vremenu i osigurava pouzdanu opskrbu i stabilan tlak koji bi inače zahtijevao dodatne crpke, rezervoare i opremu za regulaciju tlaka.
Industrija nafte i plina
Proizvodnju i preradu nafte i zemnog plina karakteriziraju bušotine, dugi naftovodi i ventili locirani na teško dostupnim mjestima.
PLC uređaji izračunavaju protok plina, te nadgledaju rad opreme za redukciju tlaka i ispravljači katodne zaštite.
Ova industrija mora poduzimati najstrože sigurnosne mjere kako bi spriječila izljeve, požare i eksplozije u instalacijama gdje su prisutni nafta i plin. Stoga svaka lokacija mora neprekidno biti nadgledana iz jednog ili više kontrolnih centara.
Intrinsično sigurne veze između PLC-a i senzora u nedostupnim ili zabranjenim područjima mogu se ostvariti dodavanjem industrijskih prenaposkih zaštitnih sklopova diskretnim ulazima i izlazima, te
podatkovnim kabelima.
Sustavi za javno uzbunjivanje
Elektroničke sirene koriste se za javno uzbunjivanje u slučaju elementarnih nepogoda, zagađenja, radijacije i ostalih opasnosti. Operateri takvih sustava stoga zahtijevaju pouzdanu metodu kontrole i ažurne informacije o stanju njihovog sustava za uzbunjivanje.
PLC uređaji mogu osigurati traženu kvalitetu komunikacije između sirena i kontrolnog centra, a sposobni su i za odabir kombinacije tonova i unaprijed snimljenih govornih poruka kako bi proširili mogućnosti upotrebe sustava.
Upotrebom jednog ili više SCADA/HMI računala u kombinaciji s PLC uređajima, otvaraju se napredne mogućnosti kao što su aktiviranje sirena u odabranim grupama, pričuvne komunikacije, tiho testiranje i prihvaćanje snimljenih govornih poruka upozorenja.
Nadzor i upravljanje telekomunikacijskim mrežama
Sustav nadzora i upravljanja telekomunikacijskim mrežama (Network Fault Management)
povećava pouzdanost rada udaljenih instalacija i pomaže smanjenju vremena nefunkcionalnosti (downtime) u slučaju kvara. Ovaj sustav nadzire konvencionalne i trunking bazne stanice, analogne i digitalne celularne sustave, te mikrovalne i kabelske telekomunikacijske sustave.
Telemetrijski (pod)sustav se u telekomunikacijskim mrežama programira tako da motri udaljene lokacije omogućujući Vašem operateru da primi brza i smislena upozorenja o neuobičajenom ponašanju komunikacijske opreme, električnih generatora, klimatizacije, akumulatora, te vatrodojavnih i protuprovalnih senzora.
Uzbunjivanje vatrogasnih postrojbi
Upravljanje vatrogasnim kamionima i vozilima hitne pomoći iz brojnih vatrogasnih postaja u gradu važna je potreba vatrogasnih službi. Ovo mora biti izvedeno izuzetno brzo i pouzdano kako bi se umanjile štete izazvane vatrom i povećala susretljivost prema zajednici.
Automatika nudi izvanredno rješenje za ovakve potrebe. Poruku iz dispečerskog centra primaju sve vatrogasne postaje, a inteligencija unutar sustava određuje koje postaje će se odazvati. U vatrogasnoj postaji
PLC može automatski uključiti rasvjetu u odabranim područjima, proslijediti govornu poruku dispečera razglasnom sustavu, otvoriti vrata garaža u kojima su smještena potrebna vozila, obavijestiti dispečerski centar kad postrojba napusti postaju, uključi protuprovalni alarmni sustav i isključi svjetla i ostale uređaje.
Računala u dispečerskom centru omogućit će jednostavan odabir vatrogasnih postaja i opreme u njima. Ista računala mogu također poslužiti i za prijenos govornih poruka.
Prijenos slike
Jedna od funkcija telemetrijskog sustava može biti vizualna potvrda događaja detektiranih na udaljenim lokacijama.
Ovakvo rješenje uključuje jednu ili više kamera priključenih na
PLC pomoću odgovarajućeg uređaja koji uzima i digitalizira sliku u pravilnom vremenskom periodu ili po primljenom signalu, komprimira je i priprema za slanje mrežom sustava.
Prijenos slike pogodan je za vizualni nadzor električnih instalacija, otkrivanje požara, rano opažanje poplave ili potvrda narušavanja sigurnosti. Jedinstvena vrijednost
sustava je u tome što odluke operatera u SCADA/HMI kontrolnim centrima više ne ovise isključivo o informacijama koje daju jednostavni senzori na udaljenim lokacijama. Oni mogu provjeriti stanje putem slike nastale u trenutku kad se neki događaj odigrao.
|